اختلالات جنسی

دراین سلسله مباحث سعی می شود دانش شما را در ارتباط با رابطه جنسی، جنس و جنسیت، اختلالات و انحرافات و مشکلات جنسی و راههای درمان آنها بیشتر کنیم.

در ایتدا باید بدانیم سکس تراپی چیست؟

به مجموعه ای از فنون و روشهای روان درمانی(مانندرفتاردرمانی دراختلال زودانزالی، شناخت درمانی درمشکلات جنسی و…)، درمان دارویی( ماننداستفاده ازداروهای ضدافسردگی و ضداضطراب برای درمان افسردگی و اضطرابی که به اختلال جنسی منجرشده است ) و درمانهای جراحی(مانندجراحی در دیسپارونی) که به رفع مشکلات و انحرافات جنسی منجرمی شود، سکس تراپی گفته میشود.

هرگونه اختلالی كه رابطه جنسی را مختل كند و در نتيجه باعث عدم رضايت از رابطه جنسی گردد به عنوان اختلال جنسی شناخته می شود.اختلالات جنسی در زنان و مردان می تواند هريك از جنبه های جنسی را كه شامل علاقه يا تمايل، تهييج و ارگاسم مي باشد، تحت تأثير قرار دهد.

اختلالات جنسی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

-اختلال در میل جنسی و سرد مزاحی
-اختلال در تحریک جنسی
-ناتوانی جنسی یا اشکال در نعوظ
-زود انزالی، دير انزالی و یا عدم انزال
-عدم ارگاسم
-ترس يا فوبی جنسی، واژنيسم
– درد جنسی

آمارها نشان مي دهند كه حدود ۵۰ درصد از زوجين در مراحلی از زندگی زناشويی خود، اختلال جنسی را تجربه كرده اند ولی تعداد كمی از آنها تحت درمان و مشاوره قرار گرفته اند.
عدم آگاهی و رفع اختلال جنسی می تواند باعث ایجاد شکاف عمیق بین زوجین شده و گاه حتی منجر به فاجعه خانوادگی يعنی جدایی شود.
در حالیکه بادریافت مشاوره و کسب اطلاعات مورد نياز در زمينه فيزيولوژی پاسخ های جنسی بدن، به تدريج می توان مشكلات موجودرا از بين برده و قدمهای مؤثری در مواجهه با مشكلات جنسی و حتی اختلافات زناشويی برداشت.

همانند تمامی اختلالاتی که منشاء روانی دارند، مشاوره روانشناسی و روان درمانی، تجویز دارو وهيپنوتيزم يا هيپنوتراپی در درمان مشکلات جنسی می توان بهره برد.

طراحی سایت