اختلالات حافظه

با افزایش سن، تغییراتی در همه ارگانهای بدن اعم از دستگاه قلبی-عروقی، تنفسی، تناسلی-ادراری، ایمنی و همچنین مغز رخ می دهد. اما این باور که پیری بدون استثناء با نقص جسمی و هوشی عمیق همراه است، مورد تایید نیست.
اکثر افراد سالمند توانایی های شناختی و جسمانی خود را تا حد قابل توجهی حفظ می کنند. اندکی اشکال درحافظه می تواند حالتی طبیعی در افراد سالخورده باشد که آن را “فراموش کاری خوش خیم سالمندی” یا “اختلال حافظه وابسته به سن” می نامند. این تغییرات با توجه به شدت کمتر و عدم تداخل قابل ملاحظه در عملکرد اجتماعی و شغلی فرد، متمایز از دمانس یا زوال عقل هستند .
میزان شیوع زوال عقل در افراد سالمند، حدود ۵ درصد برآورد شده است که بیماری آلزایمر در صدر علل زوال عقل قرار دارد.
بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود. بارزترین تظاهرات این بیماری، اختلال حافظه ایست که
معمولا به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند.
در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند.
به عنوان نمونه بیمار پاسخ سوالی را که چند لحظه قبل پرسیده است فراموش می کند و مجددا همان سوال را می پرسد. وسایلش را گم می کند و نمی داند کجا گذاشته است. به تدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنان نیز مشکل ایجاد می شود. مشکل مسیریابی پیدا می کند و اگر تنها از خانه بیرون برود گم می شود.
در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش هم مشکل پیدا می کند.
بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمارشده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی, عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود.
بیماران آلزایمری، فراموش شدگانی هستند که زندگی برای آنها سناریوی تلخی شده که گاهی گم می شوند و گاهی گم می کنند، در لحظاتی حتی با خود هم غریبه می شوند و اسم خودشان را هم به خاطر نمی آورند.
اما مشکل بیماران آلزایمری گسترده تر ازآن چیزی است که به نظر می آید و فقط مربوط به خودشان نیست بلکه خانواده و اجتماع را هم درگیر می کنند.
فرد مبتلا به آلزایمر نمی تواند از عهده زندگی روزمره خود برآید، ناگزیر به پرستارانی نیاز پیدا می کند که از او مراقبت بعمل آورند.
بعضی از اعضای خانواده که سالیان دراز از بیماران آلزایمری نگهداری می کنند بعد از مدتی خودشان هم بیمار می شوند.
امروزه دیده شده اگر در مراحل اولیه اختلال حافظه و پیش از ورود به آلزایمر، تمارین شناختی و فعالیتهای خاص ذهنی، ورزش های ویژه و رژیمهای غذایی مناسب بکار برده شود، با تقویت حافظه، می توان مانع ابتلا به آلزایمر شد.

کلینیک سماع این افتخار را دارد که در حوزه حافظه با تیمی مجرب متشکل از روانپزشک،متخصص مغز و اعصاب،متخصص سالمندی،متخصص علوم اعصاب و روانشناس حوزه حافظه، هر فرد با شکایت اختلالات حافظه و فراموشی را با به روزترین و کارآمد ترین تستها مورد ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز، متناسب با شدت مشکل هر فرد، برنامه ای جهت فعالیتهای ذهنی و تقویت حافظه، آموزش رژیم غذایی سالم و ورزشهای خاص به وی ارائه دهد.
ما در گذر از این مشکل همواره در کنار شما خواهیم بود.

طراحی سایت