آلزایمر

همه ماشنیده ایم که فردی از اقوام یا دوستان دچار بیماری‌آلزایمر شده، اما بیماری آلزایمر که امروزه زیاد نام آن را میشنویم چیست؟
این بیماری در حقیقت، نوعی اختلال عملکرد مغز است که به تدریج توانایی های ذهنی بیمار را کاهش می دهد. بارزترین تظاهر این بیماری، اختلال حافظه است که معمولا به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند.
در ابتدا اختلال حافظه وقایع و اتفاقات نزدیک و ‌اخیر را گرفتار میکند ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند.
به عنوان نمونه بیمار پاسخ سوالی را که چند لحظه قبل پرسیده است فراموش می کند و مجددا همان سوال را می پرسد.
وسایلش را گم می کند و نمی داند کجا گذاشته است. به تدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنان نیز دچار مشکل می شود .
در ادامه، مشکل مسیریابی پیدا می کند و اگر تنها از خانه بیرون برود گم می شود.
در موارد شدیدتر حتی در پوشیدن لباس، غذا خوردن، حمام کردن، دستشویی رفتن هم مشکل پیدا میکند. به این ترتیب، اختلال حافظه سبب آسیب عملکردهای فردی و اجتماعی شخص شده و در نتیجه منجر به افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری در بیمار میگردد.
افراد مبتلا به آلزایمر، به دلیل آن که
نمی توانند از عهده زندگی روزمره خود برآیند، نیازمند پرستار یا سایر اعضای خانواده جهت مراقبت می باشند.برخی از اعضای خانواده به تدریج طی سالیان مراقبت از بیمار آلزایمری دچار فرسایش و افسردگی شده و خود نیازمند درمان و حمایت روانی می شوند.در واقع مشکل بیماران آلزایمری گسترده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد و فقط مربوط به خودشان نبوده، بلکه خانواده و اجتماع را هم درگیر می کنند.
بسیاری از ما با شنیدن کلمه اختلال حافظه، فورا به یاد بیماری آلزایمر می افتیم و همه مشکلات بالا چون تصویری از ذهنمان عبور میکند.امانکته ای که باید بدانیم این است که اختلال حافظه همیشه مترادف با بیماری آلزایمر نیست .نکته مهمتر هم این است که تحقیقات علمی نشان داده اند، اگر در مرحله خفیف اختلال حافظه و پیش از ورود به آلزایمر، تمارین شناختی و فعالیتهای خاص ذهنی، ورزش ویژه و رژیم غذایی مناسب بکار برده شود، با تقویت حافظه، می توان مانع ابتلا به آلزایمر شد.
ضمن آنکه حتی در فرد مبتلا به آلزایمر با بکاربردن داروهای جدید و تمارین شناختی خاص، در کنار درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی در فرد مبتلا و اطرافیان وی، میتوان کیفیت زندگی آنها را افزایش داده و روند پیشرفت بیماری را کندتر نمود.

کلینیک سماع این افتخار را دارد که در حوزه حافظه و فراموشی با تیمی مجرب متشکل از:

-روانپزشک
-متخصص مغز و اعصاب
-متخصص طب سالمندی
-متخصص علوم اعصاب
-روانشناس حوزه حافظه

هر فرد با شکایت از اختلالات حافظه و فراموشی را با به روزترین و کارآمدترین تستها مورد ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز ، متناسب با شدت مشکل هر فرد، برنامه ای جهت فعالیتهای ذهنی و تقویت حافظه، رژیم غذایی سالم و ورزشهای جسمانی خاص و در صورت نیاز داروی مناسب برای فرد تجویز نماید. همچنین ما در قالب درمان انفرادی و گروه درمانی سعی نموده ایم به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان و خانواده ایشان کمک نماییم.
ما در گذر از این مشکل همواره در کنار شما خواهیم بود.

طراحی سایت