اختلالات خواب

خواب یکی از نیازهای اساسی انسان است که هرگونه اختلال در جریان طبیعی آن علاوه بر ایجاد مشکلات روانی می تواند کارآیی فرد را نیز کاهش دهد.
میزان نیاز به خواب در دوره سالمندی کمتر از دوره ی جوانی و میانسالی بوده و به حدود ۵/۵ الی ۷ ساعت در شبانه روز کاهش می یابد. علاوه بر مدت زمان خواب ،ساختار خواب نیز با افزایش سن تغییر میکند. فرد سالمند عموما خواب سبک داشته و یکی از شکایات شایع سالمندان هم همین مسئله است که محرک‌های شنیداری بسیار خفیف، باعث بیدار شدن آنها می شود.

مطالعات علمی نشان می دهد حدود ۶۷درصد از افراد سالمند از مشکلات خواب رنج میبرند.
اختلالات بدخوابی در سالمندان عموما در یکی از این سه گروه زیر جای می‌گیرند:

• اختلال در شروع خواب: وقتی سالمند وارد رختخواب می‌شود، زمان زیادی طول می کشد تا به خواب برود. این فرم شایعترین مشکل خواب در سالمندان است.

• اختلال در تداوم خواب: در این نوع از اختلال فرد به خواب می رود ولی بعد از چند ساعت از خواب بیدار می‌شود و دیگر نمی‌تواند بخوابد.

• اختلال در ریتم خواب و بیداری: در این حالت سالمند زودتر از بقیه می‌خوابد و زودتر از آنها خواب بیدار می‌شود؛ یعنی در طول ساعاتی که عمده خانواده خوابند، او بیدار است و برعکس.
تشخیص ودرمان اختلال خواب در سالمندان اهمیت ویژه ای دارد، کاهش کیفیت خواب در سالمندان یکی از علل بروز کاهش تمرکز، ضعف حافظه و اختلات خلقی است. ضمن آنکه باید توجه داشت گاهی اختلالات خلقی نظیر افسردگی و اضطراب سالمندی سبب بروز مشکل خواب میشود.
بسیار مهم است که از مشکل خواب سالمند ارزیابی صحیحی صورت گیرد و مشخصص شود مشکل خواب اولیه است یا نتیجه اختلالات خلقی. زیرا درمان کم خوابی و بیخوابی در دوره سالمندی، پیچیده تر از دوره جوانی و میانسالی است.
بسیار مشاهده میشود که برای مشکل خواب سالمند از داروهای خواب اور در دسترس و معمول استفاده می کند اما نکته مهم این است که سالمندان بدون تجویز پزشک به هیچ‌وجه نباید قرص‌های خواب‌آورمصرف نمایند چرا که علاوه بر ایجاد وابستگی به داروهای خواب‌آور، سبب اختلالات حافظه وفراموشی در آنها می شود.
درمان اختلال خواب در سالمندان بر حسب شرایط هر سالمند و بررسی علل اولیه آن میتواند دارویی ،غیر دارویی و یا ترکیبی باشد که حتما میبایست توسط متخصصین حوزه خواب و سالمندی صورت گیرد.

از آنجا که کیفیت مطلوب زندگی و رضایت از آن، یکی از اهداف اصلی کلینیک سماع است، متخصصین مجرب کلینیک، همواره آمادگی دارند به سالمندان عزیز در حل مشکلات خواب کمک نمایند.شما می توانید در زمینه خواب، سوالات و مشکلات خود را حتی به صورت تلفنی با متخصصین ما در میان بگذارید.

طراحی سایت