تداخلات داروئی

منظور از تداخل دارویی عوارض ناخواسته ای است که از ترکیب و مصرف همزمان دو یا چند دارو ناشی میشود.
اما باید بدانیم که این عوارض ناخواسته، صرفا در اثر مصرف چند داروی درمانی ایجاد نمی شود بلکه به سه گروه مختلف تقسیم بندی میشود:
1.گروه اول: شایعترین فرم است و در اثر تداخل بین چند داروی تجویز شده توسط پزشک،یا بین داروهای درمانی با داروهای گیاهی یا مکملها از جمله مکملهای ویتامینی رخ میدهد.
-به عنوان نمونه آنتی بیوتیک ها مثل
پنی سیلین و تتراسیکلین، بسیاری از داروهای ضد صرع و ضد میگرن باعث کاهش اثر داوهای ضد بارداری می شوند.
2.گروه دوم: تداخل ناشی از تاثیر داروها بر بیماری فرد است مثلا برخی داروها باعث شعله ور شدن ام اس یا حملات تشنج در فرد می شوند.
3.گروه سوم: که کمتر مورد توجه قرار میگیرند تاثیر خوراکی ها و مواد غذایی بر داروهاست.
-مثال مهم مصرف سیر در بیمارانی است که وارفارین مصرف میکنند .سیر مانع از لخته شدن خون میشود و خون را رقیق میکند. در نتیجه در مصرف با وارفارین خطر خونریزی در فرد زیاد میشود.
-یا مصرف شیر، جذب بسیاری از آنتی بیوتیک ها را کاهش میدهد.

مطالعات آماری نشان میدهد که تجویز دارو توسط چند پزشک برای یک بیمار و دریافت داروی بدون نسخه از داروخانه، مهمترین عامل تداخلات کشنده دارویی است.

بسیاری از افراد به ویژه سالمندان که به دلیل ابتلا به ناراحتی‌ها و بیماری‌های مختلف به چندین پزشک مراجعه می‌کنند و ناچار به مصرف داروهای متعدد هستند، اگر پیش از مصرف داروهای تجویزی با پزشک مشورت نکرده و در مصرف صحیح آنها سهل انگاری نمایند، ممکن است جان خود را به طور جدی به خطر بیندازند.

توصیه و تاکید ما و همکارانمان این است که بیماران هنگام مراجعه به پزشک، سایر داروهای مصرفی خود را همراه برده و به پزشک نشان دهند ، بدین ترتیب علاوه بر کاهش تجویز داروی مشابه، از بسیاری از عوارض ناخواسته پیشگیری خواهد شد.
به یاد داشته باشیم همواره پیشگیری بهتر از درمان است.

‏متخصصین و همکاران ما در کلینیک سماع و در سایت کلینیک همواره پاسخگوی سوالات شما در زمینه تداخلات دارویی و عوارض احتمالی داروها بویژه در دسته داروهای اعصاب و روان میباشند.

 

طراحی سایت