بیش فعالی

امروزه بسیاری از والدین حداقل یک بار کودک بیش فعال را شنیده اند، اما بیش فعالی که به اختصار ADHD خوانده می شود چیست؟
بیش فعالی نوعی اختلال روانپزشکی شایع است که حدود 8 تا 10 درصد کودکان را مبتلا می کند.

این بیماری به سه فرم میتواند کودکان را مبتلا کند:
1.پرتحرکی
2.کمبود توجه و تمرکز
3.فرم ترکیبی که کودک هم پرتحرک است و هم مشکل توجه و تمرکز دارد.
این اختلال در کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است و بیشتر در پسران اول خانواده مشاهده می شود.
کودکان مبتلا در دوره شیرخواری اکثرا پرتحرک بوده و دست ها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند، کم خواب وکم غذا هستند و زیاد گریه می کنند.
وقتی بزرگتر میشوند پرجنب و جوش و پرحرفند، مدام صحبت بزرگترها را قطع
می کنند، به پرسشها قبل از خاتمه یافتن جواب می دهند.
در سنین مدرسه تکالیفشان را بدون توجه و دقت انجام می دهند، وسایل شخصی خود را در مدرسه جا می گذارند، نظم کلاس را برهم می زنند، بچه ها را هل می دهند،…
در نوجوانی احتمال مصرف سیگار و سایر مواد در آنها سه برابر بیشتر بوده و احتمال رفتارهای بزهکارانه و ضداجتماعی به دلیل اشکال در کنترل خشم در آنها بیشتر میشود.موفقیت تحصیلی و شغلی پایینتری نسبت به میزان IQ و تواناییهای ذاتی خود داشته و در سالهای بعد میزان ابتلا به اختلالات خلقی و اضطرابی بالاتری را تجربه می کنند.
اگر اختلال بیش فعالی/نقص توجه و تمرکز (ADHD) در کودکی درمان نشود ، ۵۵ تا ۷۰ درصد از آنها در بزرگسالی از علایم این اختلال رنج خواهند برد.
آنچه والدین باید از آن آگاهی داشته باشند این است که اختلال بیش فعالی در صورت شناسایی به موقع و مشاوره های روانشناسی و درمان دارویی کاملا قابل کنترل بوده و کودک میتواند مسیری کاملا مشابه همسالان خود را در زندگی تجربه کند.

اما چگونه تشخیص دهیم کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی است ؟
متاسفانه بسیار دیده شده همین که کودک پرجنب و جوش و به اصطلاح پرشیطنت، بلافاصله توسط اطرافیان خود بیش فعال خوانده میشود و یا بالعکس کودک با رفتار های غیر معمول ،صرفا یک کودک شیطان نامیده میشود.
تشخیص این اختلال صرفا باید توسط متخصصین روان پزشکی و روانشناسی متبحر در حوزه کودک صورت گیرد تا با تشخیص درست و به هنگام بتوانند به فرزند شما کمک نمایند.

در کلینیک سماع متخصصین متبحر در حوزه کودک همواره آمادگی دارند تا بر اساس آخرین متد روز دنیا فرزند دلبند شما را ارزیابی و نگرانی های شما را مرتفع نمایند. حتی در صورت بیش فعالی کودک با همراهی شما والدین گرامی، رشد، تربیت و آموزش کودک شما در مسیر درست قرار خواهد گرفت و
علی رغم وجود این اختلال ، استعدادها و توانایی های کودک شما شکوفا خواهد شد.

طراحی سایت